Matki świętych
Polska wobec ryzyka wojny z Rosją
Nie były to matki idealne, wolne od wad i słabości. Dla swych dzieci potrafiły być surowe i apodyktyczne, jak Marianna Kolbe, która sama o sobie mówiła: „Zawsze czułam się niezdolna stać się dobrą żoną i matką”. Bywały kategoryczne, jak Marianna Popiełuszko: „Musiało być tak, jak powiedziałam, i koniec!”. Niekiedy nadopiekuńcze, jak Święta Monika czy Święta Sylwia – obie aż nadto troszczyły się o dorosłych już synów: Świętego Augustyna oraz papieża Grzegorza Wielkiego. Niektóre zmarły przedwcześnie, jak Emilia Wojtyłowa – matka św. Jana Pawła II czy św. Zelia Martin – matka św. Teresy z Lisieux, a mimo to wywarły ogromny wpływ na swe dzieci.
Gdyby nie ich dzieci, które wyrosły na wielkich i znanych świętych, z pewnością świat nie usłyszałby o tych kobietach. Dobrze, że nie są zapomniane. Ich życie może stanowić inspirację dla współczesnych kobiet. Święta Monika uchodzi za najlepszą patronkę matek, których dzieci się zagubiły i pozostają daleko od wiary i Kościoła. Jej życie wskazuje, jak wiele może modlitwa matki za dziecko.
(fragment książki)
◗ Błogosławiona Wiktoria Ulma: Samarytanka z Markowej
◗ Święta Zelia Martin: koronkowy plan ‒ wychować dzieci do pracy i pobożności
◗ Małgorzata Bosco: prawdziwa włoska Mamma całych pokoleń biednych i zagubionych chłopców
◗ Marianna Kolbe: Matka Boleściwa świętego od dwóch koron
◗ Emilia Wojtyła: wybrała życie dziecka. „On będzie kiedyś wielkim człowiekiem!”
◗ Marianna Popiełuszko: przebaczyłam mordercom księdza Jerzego
◗ Święta Sylwia: warzywa na srebrnej tacy dla ukochanego syna, papieża Grzegorza Wielkiego
◗ Święta Monika: cierpliwa modlitwa matki św. Augustyna
Matki świętych też były święte – nawet jeśli nie wszystkie są wyniesione na ołtarze. Potrafiły być święte w codzienności - jak matka św. Jana Bosco, o której jej biograf napisał: „Jeśli istnieje świętość ekstaz i wizji, istnieje także świętość garnków do umycia i skarpet do zacerowania. Matusia Małgorzata była taka świętą”.
(fragment książki)
opis wydawcy
Opis
- ISBN
- 978-83-66814-84-4
- Autor
- Milena Kindziuk
- rok wydania
- 2023
- ilość stron
- 312
- format
- 160x225 mm
- oprawa
- Miękka ze skrzydełkami
- Wydawnictwo
- Wydawnictwo Zona Zero
Zobacz także