

...jako kluczowy zasób dla odporności na kryzys.
Czym jest i jak mierzyć prężność organizacyjną.
Opis wydawcy
Zdolność do funkcjonowania oraz do rozwijania się w warunkach turbulencji i niepewności nosi miano prężności (ang. resilence). Prężność rozpatrywana może być na poziomie jednostki czy organizacji i stanowi kluczowy zasób na czas kryzysu. Jej obecność w organizacji związana jest ze zdolnością do zminimalizowania skutków negatywnego oddziaływania czynników zewnętrznych i wewnętrznych, proaktywnym wychwytywaniem pojawiających się szans czy właściwym poziomem zarządzania zasobami i relacjami.
Autor przedstawia w książce wyniki poszukiwań odpowiedzi o naturę prężności organizacyjnej, o jej miejsce na tle innych teorii organizacji odpornej na kryzys, a także na pytanie o poziom prężności polskich spółek w czasach względnej prosperity i w związku prężności spółki z jej ekonomiczną sprawnością. W książce przedstawiona została także metoda pomiaru prężności organizacyjnej - kwestionariusz Benchmark Resilience Tool.
Pozycja ta jest pierwszą publikacją książkową kompleksowo podejmującą temat prężności organizacyjnej. Syntetycznie przedstawia ona aktualny stan światowych badań nad prężnością, przedstawia różne perspektywy w badaniach nad prężnością organizacji oraz prezentuje informacje o tym, które obszary funkcjonowania należy szczególnie wspierać w celu zwiększania poziomu prężności.
Opis