W trosce o człowieka i dobro wspólne. Dokumenty Konferencji Episkopatu Polski
Dokument społeczny Konferencji Episkopatu Polski został opracowany z myślą o ukazaniu integralnego obrazu człowieka w świetle antropologii chrześcijańskiej i o jego promocji. Punktem wyjścia dla swojej refleksji biskupi uczynili rodzinę jako podstawową instytucję społeczną - która winna być otoczoną szczególna troską i której prawa winny być respektowane. Uwzględniając kontekst, w jakim ona funkcjonuje, wiele miejsca poświęcili analizie aktualnej sytuacji gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem związku między lekceważeniem wartości etycznych a obecnym kryzysem.
Biskupi zaapelowali też o przestrzeganie etycznych standardów w życiu politycznym. Przypomnieli, że zgodnie z katolicką nauką społeczną polityk winien kierować się prawym sumieniem i cnotami: roztropności, męstwa, umiaru, sprawiedliwości i prawdy. Przy okazji wezwali ludzi wierzących do większego zaangażowania społecznego i politycznego. Przypomnieli, że prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce dotyczy wszystkich i każdego, chociaż formy tego udziału i płaszczyzny, na jakich się on dokonuje, mogą być bardzo różne.
Biskupi upomnieli się też o prawo Kościoła do udziału w przestrzeni życia publicznego. Każdy wierzący ma zagwarantowaną możliwość wyznawania religii – nie tylko indywidualnie, ale i zbiorowo, nie tylko prywatnie ale i publicznie.
Opis
- ISBN
- 978-83-7793-048-9
- Autor
- rok wydania
- 2012
- ilość stron
- 72
- format
- A5