search

Prymat Boga. Zamyślenia na chrześcijańskiej drodze z Josephem Ratzingerem

ks. Andrzej Michalik
9,90 zł

Informacje o dostawie
Poczta Polska List polecony
Do 5 dni roboczych (darmowa dostawa przy zamówieniu powyżej 222 zł)
12,00 zł
Kurier DPD
Dostawa do 3 dni roboczych
15,00 zł
Kurier DPD płatność przy odbiorze
Dostawa do 3 dni roboczych
16,00 zł
Odbiór osobisty (Tarnów, ul. Mościckiego 5)
Odbiór w księgarni
Darmowa
InPost Kurier
15,00 zł
InPost Paczkomat
13,00 zł
„Jak to jest możliwe – pyta J. Ratzinger – że wiara ma jeszcze jakieś szanse na sukces? Moim zdaniem dlatego, że jest zgodna z naturą człowieka. […] Człowiek nosi w sobie nieusuwalne pragnienie nieskończoności. Żadna z odpowiedzi, jakich próbowano udzielić, nie jest wystarczająca; tylko Bóg, który sam stał się skończony, aby przełamać naszą skończoność i wprowadzić ją w wymiar swojej nieskończoności, może odpowiedzieć na pytania naszego bytu. Dlatego także dzisiaj trwa w ludziach wiara chrześcijańska” (Wiara i teologia dzisiaj, 52).
Uprawianie teologii ma sens tylko wtedy, gdy służy wierze ludu Bożego, gdy służy życiu duchowemu chrześcijanina. Dlatego głoszenie kazań (praedicatio) było jednym z trzech podstawowych obowiązków – obok wykładów (lectio) i dysput (disputatio) – średniowiecznego mistrza (magister in sacra pagina), którego zadaniem było nauczanie Pisma Świętego, czyli „świętych stronic”. Niezwykle bogaty dorobek teologiczny Josepha Ratzingera, dzisiaj papieża Benedykta XVI, jest przykładem dzieła odznaczającego się harmonijnie zrównoważonymi proporcjami lectio, disputatio i praedicatio. Dzięki temu jego teologia ma nie tylko charakter uniwersyteckiego wykładu i akademickiej dysputy, ale konsekwentnie przenoszona w sferę głoszenia (kazania, rozważania) staje się pokarmem duchowego życia wielu jej odbiorców.
W książeczce, którą oddajemy do rąk czytelników, postanowiliśmy krąg tych odbiorców nieco poszerzyć. Chcielibyśmy włączyć do niego tych, którzy zechcą wzmocnić swoje życie duchowe myślą teologiczną wielkiego mistrza życia wiarą – Josepha Ratzingera. Jej charakter wyraża podtytuł: Zamyślenia na chrześcijańskiej drodze z Josephem Ratzingerem. Pragniemy podążać chrześcijańską drogą w towarzystwie jednego z największych teologów XX wieku. Spróbujemy uchwycić, wydobyć i przemyśleć to, co najważniejsze na tej drodze. Dlatego w centrum tych rozważań znajduje się Bóg (z „Wstępu”).

Opis

ISBN
978-83-7793-009-0
Autor
ks. Andrzej Michalik
rok wydania
2011
ilość stron
150
format
130x200 mm
Nowy produkt