PIĘKNO ODNALEZIONE W roku jubileuszu 600-lecia Parafii pw. św. Katarzyny w Oleśnie Zobacz większe

PIĘKNO ODNALEZIONE W roku jubileuszu 600-lecia Parafii pw. św. Katarzyny w Oleśnie

Nowy

Wójcik Konrad, Wójcik Barbara,

: Książki

24,00 zł

Opis

Album, powstał z okazji 600-lecia istnienia parafii w Oleśnie.

Więcej informacji

ISBN 978-83-733287-5-4
rok wydania 2010
ilość stron 88
format A4

Spis treści

1. Piękno
2. Wiosna
3. Gdyby
4. W wiejskim kościele
5. W blasku poranka
6. Biel przedwiośnia
7. Połamane szczęście
8. Widok z mojego balkonu – wiosna
9. Widok z mojego balkonu – lato
10. Widok z mojego balkonu – jesień
11. Widok z mojego balkonu – zima
12. Zaczarowana wieś
13. We wszystkim
14. Moja prośba
15. Tu i teraz
16. Poranek
17. Polska miłość
18. Cisza
19. Mówisz
20. Niezmienność
21. Monolog polski
22. Gdybyś
23. Kraina łagodności
24. Wybór
25. Bądź
26. Wiara
27. Szukam
28. Pamiętam
29. Słowa
30. Jestem – byś by³
31. Klękam przed Matką
32. Bal róż
33. Jestem
34. Tylko cztery słowa
35. Ile
36. Obok
37. Szczêœcie
38. Zasypujesz mnie szczęściem
39. Jesienne myśli
40. Moja wioska
41. Przebudzenie
42. Twoje imię
43. Anioł z kuchennego okna
44. Na dobranoc
45. Spotkanie
46. Bezdroża
47. Nadzieja
48. Dla Ciebie
49. Polskie pejzaże
50. Nasze drogi
51. Nie
52. Do mojego Anioła
53. Mrok
54. Ukrzyżowany
 

Fragment

Wstęp

Rocznice, zdarzenia, jubileusze i uroczystości…
Nasze zwyczajne życie wplecione w nurt zdarzeń, wrośnięte korzeniami w tę ziemię, po której stąpamy, dumni z niej – bo nasza, własna, jedyna. Zwykliśmy o niej mówić – nasza mała Ojczyzna, a na co dzień: Olesno, Adamierz, Breń, Ćwików, Dąbrówka Gorzycka, Dąbrówki Breńskie, Niwki, Oleśnica, Pilcza Żelichowska, Podborze, Swarzów, Wielopole, Zalipie. Miejsca, z których czerpiemy naszą siłę, tożsamość, którym poświęcamy swoje życie – miejsca najbliższe sercu. Takie miejsca, które warto pokazać światu, bo są piękne w swej zwyczajności i prostocie.
Album, który oddajemy do rąk mieszkańcom tej Gminy, wszystkim Gościom i tym, którzy chcą poznać nasze urokliwe zakątki, powstał z okazji 600-lecia istnienia parafii w Oleśnie. A z życiem Kościoła i parafii wiąże się nieodłącznie życie mieszkańców Olesna i okolicznych wiosek od lat wpisane w ten sam krajobraz. Wielu z nas na co dzień nie zauważa piękna tej – niebogatej materialnie ale bogatej w inny sposób – ziemi. A przecież tu historia miesza się z teraźniejszością, tu stare drzewa szumią pieśń o dziejach, tu kwiaty i ptaki, i słońce, tu zboża i trawy, i rzeki, tu wszystko jest nasze – zakorzenione w sercu. Stąd nie można odejść na zawsze, bo nawet ci, którzy odchodzą, zostawiają swoje marzenia, plany i trudy.
Postanowiliśmy więc utrwalić piękno – sercem odnalezione, słowem namalowane, zatrzymane w fotograficznym obrazie, ku pamięci pokoleń, na wieczną rzeczy pamiątkę.
Niech pozostanie po nas ten ślad, który odnajdujemy na ziemi i pod niebem, w słońcu i mrozie, a tak naprawdę we własnym wnętrzu, które odbija marzenia i pragnienia.
Dziękujemy wszystkim co podobnie myślą, co kochają tę naszą ziemię, tym którzy umożliwili realizację planów i wydanie albumu „Piękno odnalezione”, a więc Wójtowi Gminy Olesno – Witoldowi Morawcowi, Radzie Gminy, Proboszczowi Parafii pw. św. Katarzyny w Oleśnie Księdzu Janowi Rybakowi za ich wsparcie finansowe.
Ufamy, że album, słowa i fotografie w nim zamieszczone będą dla wielu okazją do refleksji, zatrzymania się na chwilę i zrozumienia, że piękno ukryte jest wokół nas, a szczęście można odnaleźć w drobiazgach dnia codziennego, czego wszystkim biorącym album do ręki życzą Autorzy:

Barbara Wójcik – poezje
Konrad Wójcik – fotografie