O miłości potężnej jak śmierć. Konferencje na temat miłości małżeńskiej. Zobacz większe

O miłości potężnej jak śmierć. Konferencje na temat miłości małżeńskiej.

Nowy

ks. Teodor Szarwark

: Książki

9,00 zł

Opis

Książka zawiera pięć konferencji na temat różnych aspektów miłości małżeńskiej (powołanie do miłości, odpowiedzialność małżonków za losy małżeństwa, rozwój miłości małżeńskiej, wierność małżeńska, jak być wiernym), a także przykłady rachunków sumienia dla małżonków.

Więcej informacji

ISBN 978-83-733241-6-9
rok wydania 2007
typ wydania1 1
ilość stron 85
format A5

Spis treści

I. POWOŁANIE DO MIŁOŚCI
II. ZA LOSY MAŁŻEŃSTWA
ODPOWIEDZIALNI SĄ MAŁŻONKOWIE
III. ROZWÓJ MIŁOŚCI MAŁŻEŃSKIEJ
IV. WIERNOŚĆ MAŁŻEŃSKA
V. JAK BYĆ WIERNYM?
MODLITWA O MIŁOŚĆ
PROŚBA O WIERNOŚĆ
MIŁOŚĆ MAŁŻEŃSKA
A) Rachunek sumienia żony
B) Rachunek sumienia męża
WIERNOŚĆ MAŁŻEŃSKA
Rachunek sumienia męża i żony

 

Fragment

I. POWOŁANIE DO MIŁOŚCI
1. Potrzeba miłości
Miłość jest najgłębszą potrzebą człowieka. Każdy człowiek kocha siebie i pragnie kochać ludzi, Ojczyznę i Boga. Każdy chce być kochany. Miłości potrzebują dzieci, o niej marzy młodzież. W miłości chcą żyć małżeństwa i rodziny. O tej miłości mówił Jan Paweł II: „Czar tej ludzkiej miłości był od wieków zachęcającym tematem godnej podziwu twórczości artystycznej w literaturze, muzyce, teatrze, tematem zawsze starym i zawsze nowym, który czasy odmieniły w sposób najbardziej wzniosły i poetycki, nie wyczerpując go przez to wcale” (Przemówienie do nowożeńców, 23.10.1998).
Miłość daje życiu ludzkiemu radość, szczęście, sens. Trudno zatem człowiekowi żyć bez miłości. Znane jest powiedzenie: „człowiek jest szczęśliwy przez to, że ma co kochać”. Poeta Zbigniew Dolecki w swoim „psalmie” wyraża to w słowach: „O miłość ziemską, powszednią proszę cię teraz... Uwolnij mnie nie od cierpienia, ale od braku miłości” (Z głębokości, s. 61). Powstaje pytanie skąd wzięła się w nas ta potrzeba i zdolność kochania. Odpowiedź daje nam Objawienie Boże i rozum.