ZIEMIA UMIŁOWANA PRZEZ BOGA Geografia Ziemi Świętej Zobacz większe

ZIEMIA UMIŁOWANA PRZEZ BOGA Geografia Ziemi Świętej

Nowy

ks. Michał Bednarz

: Historia, Biblistyka, Podróże z książką
: Książki

14,00 zł

Opis

„Palestyna naznaczona została piętnem Bożym i z tego względu posiada niezwykłą głębię religijną. Stanowi składnik, element objawienia Bożego, które dokonało się wśród gór, potoków, dróg i wiosek palestyńskich. Nie można w pełni zrozumieć Biblii, jeśli się nie zna Ziemi Świętej. Najlepiej więc byłoby, gdybyśmy mogli ją poznać z doświadczenia. Ale często nie jest to możliwe. Dlatego starajmy się ją w jakimś stopniu poznać, posługując się tekstem książki”. A jest to książka barwnie, a zarazem rzeczowo napisana. Idealna jako przewodnik dla udających się do Jerozolimy, jak również dla tych, którzy pragną ciekawej lektury.

Więcej informacji

ISBN 978-83-733259-7-5
rok wydania 2008
typ wydania1 Czwarte poprawione
ilość stron 195
format A5

Spis treści

WSTĘP

I. DLACZEGO GEOGRAFIA?
II. NAZWY
III. POŁOŻENIE
IV. NIZINA NADMORSKA
1. Nizina Akko
2. Szaron
3. Nizina Filistyńska
4. Szefela
V. CENTRALNY MASYW GÓRSKI
1. Galilea
1.1. Nazwa i położenie
1.2. Galilea Górna
1.3. Galilea Dolna
1.4. Galilea – ziemia przypowieści
2. Nizina Jizreel albo Ezdrelon
3. Samaria
4. Góry Judzkie
5. Pustynia Judzka
6. Znaczenie religijne pustyni
7. Negeb
8. Araba
9. Półwysep Synajski
VI. Rów Jordański
1. Źródła Jordanu
2. Równina Hula
3. Jezioro Genezaret
3.1. Nazwy i położenie
3.2. Jezioro Jezusa
3.3. Miejscowości
4. Od Genezaret do Morza Martwego
5. Morze Martwe
VII. PŁASKOWYŻ ZAJORDANIA
1. Baszan (Golan)
2. Gilead (Perea)
3. Moab
4. Edom
VIII. KLIMAT
IX. FLORA I FAUNA
1. Flora
2. Fauna
INDEKS NAZW GEOGRAFICZNYCH

 

Fragment

WSTĘP

Istnieją na świecie miejsca obdarzone szczególną siłą przyciągania. Są nimi te kraje czy miejscowości, w których działo się w przeszłości coś decydującego dla ludzkości. Takim miejscem jest przede wszystkim Ziemia Święta.
Palestyna naznaczona została piętnem Bożym i z tego względu posiada niezwykłą głębię religijną. Stanowi składnik, element objawienia Bożego, które dokonało się wśród gór, potoków, dróg i wiosek palestyńskich. Na tej ziemi żyli także autorzy natchnieni. Tu wszędzie odnajduje się ślady wydarzeń biblijnych i lepiej rozumie się orędzie Pisma Świętego, przede wszystkim Radosną Nowinę Chrystusa. Kiedy otwieramy karty Biblii, dostrzegamy powiązanie opisów z krajobrazem i klimatem ziemi, którą nazwano piątą Ewangelią. „W Ziemi Świętej nie są potrzebne dowody na istnienie Boga. Ona sama o Nim świadczy, Nim żyje i oddycha”.
Nie można w pełni zrozumieć Biblii, jeśli się nie zna Ziemi Świętej. Najlepiej więc byłoby, gdybyśmy mogli ją poznać z doświadczenia. Ale często nie jest to możliwe. Dlatego starajmy się ją w jakimś stopniu poznać posługując się tekstem książki. Musimy jednak pamiętać, że oddaje ona tylko małą cząstkę rzeczywistości, która jest nieprzekazywalna.