Jan Paweł II. TESTAMENT Zobacz większe

Jan Paweł II. TESTAMENT

Nowy

: Książki

3,00 zł

Opis

Ujawniono testament Jana Pawła II. Pierwsza notatka z testamentu nosi datę 6 marca 1979 roku. Rozpoczyna się cytatem z Ewangelii wg św. Mateusza "Czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy Pan wasz przybędzie".

Już w pierwszym wpisie Jan Paweł II powierzył siebie, Kościół i ludzkość Matce Boskiej. Napisał, że prosi wszystkich o przebaczenie.

"Totus Tuus" słowa zawierzenia Maryi - to słowa, które kilkakrotnie pojawiają się w testamencie papieża. Jan Paweł II pisał go zwykle w czasie rekolekcji.

Dyspozytorem swojej ostatniej woli papież wyznaczył swojego osobistego sekretarza abp. Stanisława Dziwisza.

"Nie pozostawiam po sobie własności, którą należałoby rozdysponować. Rzeczy codziennego użytku proszę rozdać wedle uznania. Notatki osobiste - spalić"

13 marca 1992 r. Jan Paweł II napisał kilka wskazówek odnośnie swojego pochówku. Powtórzył te same dyspozycje, jakie pozostawił jego poprzednik Paweł VI w swoim testamencie. "Grób w ziemi, bez sarkofagu. O miejscu pochowania papieża niech zadecyduje kolegium kardynalskie i rodacy" - głosi testament papieża.

Papież w dopisku z 1 marca 1985 roku wyjaśnia, że ma na myśli metropolitę krakowskiego lub radę główną Episkopatu Polski, prosi kolegium kardynalskie, aby ewentualnym prośbom uczynili zadość. Zaznacza, że kolegium kardynalskie nie musi pytać Polaków o zdanie.

W swoim testamencie papież wraca myślą do przeszłości - do rodzinnych Wadowic, Krakowa, Polski. Wspomina swoich rodziców, rodzeństwo, bliskich, a także kardynała Stefana Wyszyńskiego i jego słowa, które Prymas Tysiąclecia przekazał mu krótko po konklawe w 1978 r. - "zadaniem nowego papieża będzie wprowadzić Kościół w III Tysiąclecie".

"Wszystkim pragnę powiedzieć jedno, Bóg Wam zapłać, zdaję się na wolę Pana i pozostaję do jego dyspozycji. W życiu i śmierci »Totus Tuus« przez Niepokalaną" - to notatki z 2000 r.

W 1980 r. Jan Paweł II pisał. "Z możliwością śmierci każdy musi się liczyć. Czasy, w których żyjemy są niewymownie trudne, trudna stała się droga Kościoła".

Papież - prawdopodobnie w roku 2000 - napisał też, że Opatrzność Boża ocaliła go od śmierci w zamachu i jego życie należy do Boga i on sam pozwoli rozpoznać, do kiedy ma pełnić posługę.

Jan Paweł II prosił, by Bóg zechciał go odwołać, kiedy sam zechce